Džo Dispenza ir medicīnas zinātņu doktors, specializējies neiroloģijā un smadzeņu darbībā. Viņš ir vairāku grāmatu autors, kas ir palīdzējušas tūkstošiem cilvēku mainīt domāšanu, izmantojot neirofizioloģijas principus.
Džo Dispenzas grāmatā “Smadzeņu evolūcija” ir teikts tā - "Lai mēs varētu kļūt par savā ziņā sevis citādāku versiju, mums ir jāizmanto smadzeņu daļa, kuru dēvē par prefrontālo korteksu (prefrontal cortex). Šī smadzeņu daļa ir kā mūsu galvenais izpilddirektors. Šī daļa kontrolē visas pārējās smadzeņu daļas un ir atbildīga par jaunu pieredžu, iemaņu integrēšanu. Šī smadzeņu daļa tiek apasiņota, kad mēs darām kaut ko pirmo reizi, ar katru reizi tas notiek aizvien mazāk, atkārtojot to pašu jaunu darbību. Kad šī jaunā iemaņa kļūst par ieradumu, vadību pārņem citas smadzeņu daļas. "
Viens no ķermeņa galvenajiem uzdevumiem ir taupīt enerģiju, un smadzenes to patērē diez gan daudz, tāpēc izveidojas dažādi ieradumi, kas ir kā īsceļi, kas mums kalpo un reizēm arī nekalpo, lai samazinātu enerģijas patēriņu. Tu noteikti atceries kā Tu juties, kad pirmo reizi piesēdies pie stūres - smadzenēm bija jāapstrādā liels daudzums informācijas un tas patērēja ļoti daudz Tavu uzmanību un enerģiju, līdz gadiem ejot, tas viss ir kļuvis automātiski. Ķermenis pats zina, ko iesākt. Un noteikti Tev ir arī bijis tā, ka Tu aizbrauc no vienas vietas uz otru, un nemaz neatceries, kā tas notika, jo pats biji pārņemts ar savām domām. Dažreiz mēs tik ļoti darām lietas automātiski, ka beigās nemaz nezinām, ja tā godīgi pajautājam sev, kāpēc mēs to vispār darām.
Vai šis ieradums man kalpo vai traucē manai izaugsmei? Visas pārmaiņas notiek tieši caur šo smadzeņu daļu (prefrontal cortex), un kad notiek šīs pārmaiņas, tas nebūs patīkami. Tā būs nepatīkama un neērta sajūta. Varētu teikt, ka tas rada tādu kā iekšēju haosu, jo tas, kas esi Tu vairs nevar atgriezties pie kaut kā pazīstama, lai sevi definētu.
Ja mēs beidzam domāt, justies un reaģēt savādāk, mēs vairs neveidojam ierasto ķīmisko reakciju, kas veicina ķermeņa disbalansu. Tāpēc pārmaiņas ir tik grūtas, jo tās prasa apzinātu piepūli un veco ieradumu mainīšanu. Taču ir labas ziņas - ja Tu izlem kaut ko patiesi mainīt, tā pa īstam, tā, ka lai vai kas, bet Tu to darīsi, šī pieres daivas daļa (frontal lobe) nāks Tev palīgā.
Iedomājies brīdi, kad biji tik ļoti ar kaut ko pārņemts, ka aizmirsi par laiku, ēdienu, dzērienu, visu, kas notika apkārt – skaņas apklusa, viss palika tikai par fona troksni, jo Tu tik ļoti biji iegājis zonā - tagadnes brīdī, koncentrējies uz to, ko Tu dari. Šajā brīdī bija aktivizēts prefrontālais kortekss, kas apslāpēja visus pārējos ķermeņa signālus un smadzeņu daļas, lai Tu varētu koncentrēties tikai uz konkrēto darbību. Šo daļu mēdz dēvēt arī par mūsu personības daļu, par to, kas mēs esam. Pateicoties šai smadzeņu daļai mēs varam pieņemt lēmumus, neietekmējoties no mūsu emocijām un dzīvnieciskajiem impulsiem.
Tik ilgi kamēr mēs atrodamies stresā (uzbrūc vai bēdz reakcijā) un darbojas mūsu limbiskā sistēma (simpātiskā nervu sistēma), šī centra darbība tiek traucēta, un mēs esam savu neapzināto, instinktīvo impulsu upuri. Tā kā bērniem un pusaudžiem šī smadzeņu daļa tikai attīstās, viņi pārsvarā reaģē, balstoties uz savām emocijām, un viņiem ir grūti loģiski saprast izejošo darbību sekas.
Kad mēs atrodamies stresa režīmā – ķermenis saņem visdažādāko ķīmisko vielu kokteili, kas rada atkarību. Jā, tieši tā, Tu nepārlasījies…ķermenis un prāts kļūst atkarīgs no mūsu emocionālajiem karuseļiem. Lai gan Tu zini, ka tas nenāk Tev par labu, iekšēji, ķermeniski un domās mēs paši izprovocējam situācijas, lai sev radītu šo lādiņu.
Varbūt tāpēc pirms bija pieejami dažādi pētījumi par to, kā darbojas mūsu smadzenes, senajās kultūrās tika praktizēta meditācija, jo caur to mēs varam attīstīt prefrontālo korteksu.
Tur, kur dod savu uzmanība, tur iet arī Tava enerģija - tāpēc liela uzmanība garīgo skolotāju praksēs bija tieši trešās acs meditācijām, jo tieši šeit atrodas prefrontālais kortekss.
Ar šo visu vēlos Tev pateikt, ka Tu vari mainīt to, kas Tu esi pašlaik, uz to, kas Tu vēlies būt un es Tev varu palīdzēt šajā ceļā.